Archiwum aktualności lata 2011 - 2020
Teatr w Klukach. Wirtualny spacer po muzeum
Teatr Lalki Tęcza we współpracy z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, przygotował cztery legendy pomorskie, opowiadające o istotach, które kiedyś zamieszkiwały wyobraźnię mieszkańców znad jezior Gardno i Łebsko. Już niedługo legendy będą dostępne na stronie www.muzeumkluki.pl i na Facebooku
Podczas nagrań odwiedziła nas Edyta Lubiak, redaktor z Radia Koszalin, zapraszamy do posłuchania relacji z teatralnych działań
http://prk24.pl/49827912/aktorzy-teatru-lalki-tecza-kreca-film-w-skansenie-w-klukach
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
Ryby mają głos. Festyn rybny w Klukach
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego "Kluka" zaprasza na festyn rybny do Kluk - 26 września (sobota), w godzinach od 11.00 do 16.00.
Wernisaż wystawy poplenerowej
Wernisaż prac powstałych podczas VI Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego "Pasje w drewnie ukryte", odbywającego się w Rowach od 1 września, będzie miał miejsce na placu pod Białym Spichlerzem w Słupsku w dniu 10 września o godzinie 12.00.
Pożegnanie lata. Jesień się pyta co lato zrobiło. 20 września, godz. 11-16
Dawniej jesień była czasem podsumowania i dopełniania. Była czasem kończenia wszystkich prac polowych i rozpoczynania zajęć w zaciszu domowym, czasem napełniania spiżarni, wesel, spotkań okraszanych śpiewem, śmiechem, żartami i sowitym poczęstunkiem.
Podążając śladami słowińskich tradycji zapraszamy do wspólnego jesiennego świętowania, kosztowania potraw i podglądania gospodarzy przy ich obowiązkach. Zaglądając do muzealnych kątów odnajdziemy brzmienie dawnych pieśni, śmiech kobiet przędących wełnę i skubiących pierze, zapach wędzonych węgorzy, pieczonych chlebów, drożdżowych bab i gotowanej brukwianki. Podpatrzymy przy pracy tkaczki i prządki, gospodynie przy kiszeniu kapusty, wyrywaniu lnu i kopaniu ziemniaków, gospodarzy przy młóceniu, wianiu i mieleniu zboża na żarnach oraz rybaków smołujących łodzie i naprawiających swoje sieci.
A czego nie znajdziemy pod strzechą chałup na pewno będzie czekać na nas na muzealnym kiermaszu – konfitury, nalewki, przetwory, zioła, miody, ryby, wypieki, i wiele innych smakołyków.
Zapraszamy!
Teatr w Klukach. Wirtualny spacer po muzeum
Wczoraj ruszyły nagrania do filmów o pomorskich legendach. Ekipa teatralna wyruszyła na spotkanie ze Stolemem, olbrzymem, który kiedyś zamieszkiwał okoliczne lasy. Dziś czeka nas upiorne spotkanie z Wieszczą!
Podczas kręcenia niektórych scen, niektóre pomieszczenia czasowo mogą być wyłączone ze zwiedzania. Przepraszamy za utrudnienia!
Nagrania są częścią projektu „Kluki z bliska. Wirtualny spacer po muzeum”.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
fot. Magdalena Tramer
NOWE GODZINY OTWARCIA
Od 1 września do muzeum zapraszamy w:
Poniedziałek: 11 - 15 (czynna tylko jedna zagroda, wstęp wolny)
Wtorek - Niedziela: 9 - 16 (kasa czynna do 15)
Do zobaczenia!
21 sierpnia (piątek) - BEZPŁATNE ZWIEDZANIE MUZEUM
21 sierpnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie muzeum. W tym dniu udostępniony będzie wyłącznie teren muzeum bez możliwości zwiedzania wnętrz budynków.
15 sierpnia MUZEUM OTWARTE
15 sierpnia zapraszamy do muzeum od godz. 11 do18 (17 ostatnie wejście)
Do zobaczenia!
ŚP HUGONA OSTROWSKA-WÓJCIK
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Hugony Ostrowskiej-Wójcik etnografki, absolwentki UAM w Poznaniu, związanej ze słupskim muzeum w latach 1962 - 2001.Należała do grona pionierów tworzących placówkę muzealną w Słupsku i oddział w Klukach. Dzięki zaangażowaniu i wiedzy trwale zapisała się na kartach historii Muzeum Pomorza Środkowego. Panu Stefanowi Wójcikowi i całej Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia
Dyrektor i pracownicy Muzeum
Wirtualny spacer w toku
Kontynnujemy prace nad wirtualnym spacerem! Kluki, Pustynka i Boleniec już sfotografowane. Dziękujemy #AgencjaKuklewski za zdjęcia! Tu można zobaczyć poglądowe fotografie chałupy Keitschików i sklepiku z rękodziełem
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”