Wystawa zdjęć z ziemi słowińskiej
W najbliższych tygodniach w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku prezentowana będzie wystawa fotograficzna „Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców”.
Czarno-białe fotografie pochodzą z archiwum Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, i ukazują ziemię leżącą nad jeziorami Gardno oraz Łebsko – ziemię nieurodzajną, podmokłą i ubogą, ale ukochaną przez swoich dawnych mieszkańców. Ojcowizna Słowińców to pejzaże ukazujące łąki poprzecinane rowami melioracyjnymi, niewielkie grunty orne i wiejskie zagrody z chatami w charakterystyczną biało-czarną kratę.
Na fotografiach uchwycono m.in. brukowane ulice z Gardny Wielkiej z końca lat 30. XX wieku z drewnianą zabudową, podwórka z bawiącymi się dziećmi, wiatrak typu koźlak,
a także jezioro Gardno i górujący nad całą okolicą Rowokół, nazywany świętą górą Słowińców.
Tę niegościnną, ale pełną swoistego uroku ziemię sfotografowano w momencie, gdy po słowińskiej odrębnej tożsamości pozostało jedynie mgliste wspomnienie. „Słowińskość” pozostała jednak w krajobrazie, co w doskonałym fotograficznym odzwierciedleniu zobaczyć można na wystawie w klimatycznym wnętrzu słupskiej Herbaciarni.