17 września – „Pożegnanie lata. Jesień się pyta, co lato zrobiło.”
17 września w godzinach 10.00-16.00 zapraszamy na pełne smaków i zapachów jesienne wydarzenie w naszym muzeum.
Schyłek lata w przyrodzie to czas dojrzałości i obfitości. Dla ludzi na wsi to okres zbiorów, przetwarzania hojnych darów natury i przygotowań do zimy, słowem: ciężkiej pracy, ale również upragnionej sytości, zabawy i weselenia się.
W wyjątkowym miejscu – w muzeum w Klukach, będącym najstarszym fragmentem słowińskiej osady rybackiej , pośród lasów, łąk i bagien – już niebawem, jak co roku, w trzecią niedzielę września, zobaczymy, jak wyglądało i smakowało życie na dawnej wsi przełomu lata i jesieni. Zapraszamy na pełne smaków i zapachów jesiennych potraw, gwaru codziennych zajęć i muzyki wydarzenie muzealne pt. „Pożegnanie lata w skansenie. Jesień się pyta, co lato zrobiło”.
Spacerując pośród szachulcowych chałup i wchodząc do ich wnętrz, podziwiając bogato wyposażone ekspozycje z XIX oraz I połowy XX wieku, mamy tego dnia wyjątkową okazję przypatrzeć się dawnym zajęciom na wsi, skosztować niecodziennych potraw i popróbować sił w różnych czynnościach, które prezentujemy w każdej z zagród oraz w ich sąsiedztwie. Podczas pokazów, degustacji i zwiedzania gra skoczna dożynkowa i weselna ludowa muzyka.
Jesienne powietrze w skansenie wypełniają zapachy, dochodzące z chałup: smażonych borówek z gruszkami oraz tradycyjnej słowińskiej „Klitundplome”- zupy śliwkowej na wędzonej gęsinie z kluseczkami. Smakowite zapachy mieszają się z wilgotną wonią zaoranej ziemi, młóconym ziarnem i dymem z kartoflisk, tworząc autentyczny klimat dawnej wsi schyłku lata. Wśród tradycyjnych potraw nie może zabraknąć słowińskiego chleba z pieca chlebowego, ziemniaków w mundurkach, masła ubijanego w kierzynce, zupy z żółtej brukwi czy pokazu wędzenia węgorzy. Wszystkie potrawy, których goście mogą posmakować, przygotowywane są wewnątrz chałup na tradycyjnych kuchniach i z użyciem lokalnych surowców, głównie z muzealnych ogródków. Oprócz degustacji można zakupić również porcję słowińskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kawałek baby drożdżowej pieczonej w piecu chlebowym lub kubek kawy zbożowej, której pokaz prażenia odbywa się w jednej z chałup.
Podczas „Pożegnania lata” prezentujemy zajęcia charakterystyczne dla słowińskiej wsi o tej porze roku: ręczny siew oziminy, młócenie zboża zabytkową młockarnią, kopanie ziemniaków, cięcie sieczki, wianie ziarna, wyciskanie soku z buraków na melasę, szatkowanie i kiszenie kapusty, a także gręplowanie i przędzenie na kołowrotku runa, pochodzącego ze strzyży muzealnych owiec, pasących się tuż za płotem na pastwisku. Pomiędzy zagrodami przechadzają się muzealne gęsi…
W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rok 2023 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ obchodzi ono 60. rocznicę swojego powstania.. W związku z tym wszystkie organizowane wydarzenia, w tym „Pożegnanie lata w skansenie”, zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka.