Plener rzeźbiarski – 2020

Plener odbył się w Rowach. Udział wzięło10 artystów nieprofesjonalnych, mieszkających w województwie pomorskim, w powiatach z innych województw, które mają umowy o współpracy z powiatem słupskim, i mieszkających w Niemczech (Meklemburgia – współpraca z województwem pomorskim). Artyści rzeźbili postaci i sceny z legend słowińskich. Z wielkich topolowych pni powstało dziesięć rzeźb, z których każda otrzymała kształt myśli i wyobraźni jej autora, zrodzonych po lekturze tych opowieści.

Powstał diabeł – postać często występująca w legendach, bryła niedokończonego w budowie kościoła, z niewielką postacią diabła, zamek z widniejącymi na fasadzie wizerunkami kobiety, zwierząt i przedmiotów symbolizującymi wydarzenia zawarte w legendzie o zapadniętym zamku. Dwaj artyści podjęli się wyrzeźbienia księżniczki panującej na zamku, a każdy nadał jej wizerunkowi kształt swoich wyobrażeń. Wyrzeźbiono też słupskiego malarza z legendy pod takim tytułem i rycerza z garncem pełnym monet. Zobrazowana została też popularna opowieść o łebianach w niebie. Jedyna wśród uczestników rzeźbiarka nie mocowała się ze swoim pniem, próbując go postawić,  a właśnie w jego poziomym ułożeniu zawarła swoją wizję starej legendy o pasterzach, którzy zamienieni zostali w kamienie, bo do zabaw wymyślanych w czasie obowiązku wypasania wykorzystywali ser robiony z mleka doglądanych przez siebie owiec.

Wszystkie prace powstałe w czasie tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego przewieziono z Rowów do Słupska i zamontowano na placu przed Białym Spichlerzem. Otwarcie wystawy było 10 września – w ostatnim dniu Pleneru.

VI Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski dofinansowany został ze środków Województwa Pomorskiego i Powiatu Słupskiego.