Dzień Dziecka w Muzeum

Na wiejskich dróżkach i w zagrodach, czyli dziecko na wsi.

1 czerwca, od 11:00 do 14:00

Zdarzenie jest próbą przywołania na planie muzeum i wewnątrz muzealnych chałup atmosfery dawnego życia wiejskiego. Dzieci, spędzając kilka godzin w skansenie, mogą poznać prace i zajęcia, do których dawniej na wsi angażowano również najmłodszych, by potem  mogli zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Pod okiem pracowników muzeum mogą prać na tarze i dzwonem, maglować, ubić masło w kierzance, a w ceglanym piecu upiec chleb i chlebowe kukiełki. Mogą kręcić powrozy, dłubać buty dla konia i budować szachulcową ścianę. Jest okazja poznać proces obróbki wełny od runa po niteczkę, ulepić garnuszek czy zabawkę z gliny; zrobić laleczkę z sitowia, konika z drewna i łódeczkę z kory. Dzieci na dawnej wsi wolny czas najchętniej spędzały na dróżkach, wymyślając wspólne zabawy, dlatego w tym dniu nasi mali goście mogą swobodnie podążać od zagrody do zagrody, zatrzymywać się na dróżkach i placach między nimi i brać udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję grach i zabawach ruchowych i zręcznościowych, popularnych niegdyś wśród dzieci na całym Pomorzu. A zmęczone mogą przysiąść na trawie bądź zatrzymać się przy sztalugach stojących w plenerze, by namalować obraz. Można posilić się smakowitymi waflami drożdżowymi, świeżo usmażonymi w żeliwnej wafelnicy i kromą chleba ze świeżo ubitym masłem. Można też znaleźć cukierki w usypanym stogu siana, a komu się nie powiedzie – może je po prostu dostać angażując się w kolejne formy zabawy.