Czasy, miejsca, ludzie. Ziemia słupska na starej pocztówce.

• czas ekspozycji: 01.05. – 30.08.2007 r.
  • scenariusz i aranżacja: Gabryela Włodarska-Koszutowska

Karta pocztowa, jako forma korespondencyjna bez koperty, została wprowadzona do obiegu w 1869 r. W następnym roku wysłano pierwszą ilustrowaną kartę pocztową. W 1872 roku natomiast wydano pierwszą kartę z widokiem miasta. Na przełomie XIX i XX wieku pocztówka była już popularnym środkiem komunikacji międzyludzkiej. Swoje pocztówki miały już nie tylko miasta, ale też nawet małe wsie. Na pierwszych pocztówkach miejsce na korespondencję było obok obrazka, druga strona przeznaczona była tylko na adres.

Wzmożony ruch turystyczny i handlowy, związany z okresem dużej prosperity na ziemi słupskiej, sprawił, że każda prawie wieś miała swoją pocztówkę, a wielokrotnie nawet kilka. Każdy turysta bowiem chciał, z miejscowości, w której przebywał, wysłać pozdrowienia do swoich bliskich.

Na wystawie przygotowanej w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach pokażemy ok. 100 pocztówek, wydanych w okresie od 1899 do 1943 roku, które wówczas były formą pamiątki, czy pozdrowień wysłanych z podróży, a dziś są dokumentami minionej epoki, minionego czasu. Dziś świadczą o ówczesnych trendach i stylach, gustach i potrzebach społeczeństwa, a także o kontrastach ówczesnej wsi. Stanowią bogate źródło ikonograficzne dla badaczy dziejów tego regionu.

Gabryela Włodarska-Koszutowska