Günter Machemehl. Postekspresjonista z Pomorza. Nachexpressionist aus Pommern.

Wystawa ze zbiorów prywatnych.
Czas trwania: 01.05. – 30.06.20009
scenariusz wystawy: Isabel Sellheim, Violetta Tkacz-Laskowska
komisariat i aranżacja: Violetta Tkacz-Laskowska

Wystawa malarstwa Güntera Machemehla. jest siódmą w cyklu ekspozycji organizowanych w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i prezentujących pomorskie plenery, tworzone przez malarzy sprzed roku 1945. Tym razem zapraszamy Państwa do obejrzenia dzieł artysty pochodzącego ze Sławna, który swe życie spędził nad Bałtykiem, a krajobrazy wybrzeża stały się jednym z głównych tematów jego twórczości. W czasie do 1945 roku, który artysta spędził w Łabuszu niedaleko Koszalina, powstawały przede wszystkim akwarele, w sumie około 400 sztuk, z których do dzisiaj zachowało się niespełna 40. Po wojnie, kiedy zamieszkał w Sierksdorf nad Zatoką Lubecką, tworzył nadal akwarele, ale rozwinął również technikę mieszaną, w której wykorzystywał kredki świecowe i kredę olejną. W tym czasie powstało około 1000 obrazów.

Dominującym tematem twórczości Güntera Machemehla były krajobrazy nadmorskie. Spoglądając na jego dzieła łatwo zauważyć niegasnącą fascynację artysty pięknem wybrzeża z wioskami, wysokimi klifami, płaskimi piaszczystymi plażami, rybackimi łodziami a także nadmorską przyrodą. Częstym tematem dla malarza były także martwe natury z kwiatami: artysta szczególnie chętnie utrwalał swym pędzlem ulotne piękno hiacyntów, maków, słoneczników, róż. Wyjazdy do Włoch, w Dolomity i do Danii owocowały obrazami takimi jak Włoski dom, Kolumny skalne masywu Sella, Klif na wyspie Møns, Klif na półwyspie Stevns.

Wystawa prezentuje 57 obrazów Güntera Machemehla o różnorodnej tematyce. Są to krajobrazy Pomorza Środkowego, krajobrazy znad Zatoki Lubeckiej, duńskie klify, martwe natury z kwiatami, krajobrazy górskie i portrety. Ekspozycja ukazuje dzieła artysty z okresu całej jego twórczości, wykazującej cechy późnego ekspresjonizmu, począwszy od 1933 roku, kiedy jeszcze jako student namalował Rzekę aż do końca lat 60. XX wieku. Ekspozycję uzupełniają bardzo ciekawe materiały odsłaniające nieco prywatnego życia artysty a także kulisy twórczości. Są to rysunki przedstawiające wnętrze domu w Łabuszu, wykonane ręcznie pocztówki do wieloletniego przyjaciela, wybitnego niemieckiego ekspresjonisty Karla Schmidta-Rottluffa (1884-1976), okładki książek wykonywane w prezencie dla znajomych i przyjaciół, szkice do obrazów.

Günter Machemehl.
1911-1970

1911
Urodził się 22 lutego 1911 w Sławnie jako syn kupca, Otto Machemehla, i Margarete, z domu Weichelt