Oferta edukacyjna - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
LEKCJA IX
RYTM ZIEMI, RYTM CZŁOWIEKA - CZTERY PORY OBRZĘDOWOŚCI
Zajęcia trwają ok. 3 godziny
Przebieg zajęć:
Etap I - Od pory roku do obrzędu (ok. 1 godz.)
Zajęcia rozpoczynają się wykładem w Zagrodzie Edukacyjnej. Prowadzący definiuje najważniejsze obrzędy doroczne i rodzinne praktykowane na Pomorzu, wskazuje uwarunkowania rytmu ludzkiego życia i zwyczajów od zmian zachodzących w świecie przyrody
W zależności od pory roku prezentowana jest obrzędowość przynależna do danego okresu, akcentowane są jej wybrane przejawy:
- zima - pochód przebierańców, obrzędy zapustne, karnawałowe,
- wiosna - obrzędy niszczenia zimy i powitania wiosny,
- lato - obrzędy świętojańskie i dożynkowe,
- jesień - od wróżb matrymonialnych po obrzędy weselne.
Na zakończenie prowadzący moderuje rozmowę na temat ciągłości tradycji oraz współczesnych sposobów świętowania i zmian zachodzących w obrębie obrzędowości.
Materiały pomocnicze służące realizacji tego etapu zajęć stanowią: prezentacja multimedialna, zdjęcia archiwalne oraz inne rekwizyty i pomoce dydaktyczne.
Etap II - Eksponaty - milczący świadkowie wielkich wydarzeń. (ok. 0,5 godz.)
Kolejny etap zajęć odbywa się w wybranych zagrodach muzealnych. Uczestnicy, posługując się kartami pracy, odnajdują eksponaty związane z omawianym zagadnieniem. Przyporządkowują przedmiot do poznanych zwyczajów i obrzędów, zgłębiają jego historię oraz przeznaczenie w życiu codziennym oraz w czasie wykonywania rytuałów świątecznych.
Etap III - Plastyka obrzędowa. (ok. 1 godz.)
Uczestnicy szczegółowo zapoznają się z wytworami plastyki obrzędowej i atrybutami związanymi ze świętowaniem wybranego okresu. Poznają technikę ich wykonania oraz zawartą w nich symbolikę. Główną część tego etapu zajęć stanowią działania rękodzielnicze i plastyczne. Uczestnicy wykonują przedmioty, odgrywające w dawnej tradycji wiejskiej istotną rolę w przebiegu obrzędów. W zależności od pory roku oraz prezentowanych rytuałów są to: maski obrzędowe/ pisanki/ wianki zielne/wieńce dożynkowe/wianki weselne/ rękawiczki.
Etap IV- Korowód barwnych postaci. (ok. 0,5 godz.)
Wykorzystując wykonane atrybuty uczestnicy przygotowują krótką inscenizację mającą na celu ukazanie przebiegu wybranego obrzędu. Działania uzupełniają zabawy muzyczne zaczerpnięte z folkloru dziecięcego Pomorza, będące dawną próbą dziecięcej interpretacji najbardziej istotnych obrzędów i zwyczajów wiejskiej społeczności: zabawy weselne, dożynkowe, rybackie, pasterskie oraz elementy muzyczne związane z obchodami kolędniczymi. Prowadzący omawia genezę i rolę współczesnych widowisk parateatralnych odtwarzających dawne zwyczaje i obrzędy w muzeach, domach kultury, szkołach i innych placówkach kultury.
« powrót do poprzedniej strony