"Tylko jedne są Kluki na świecie" - o wizycie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Klukach słów kilka...
16 lipca 2013 roku dla Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach był dniem szczególnym. W końcu nieczęsto zdarza się, by maleńką wieś, zamieszkałą przez niecałe sto osób, odwiedził Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Pan Bronisław Komorowski przybył do nas wraz ze swoją Matką, Jadwigą.
Zapewne nie byłoby tej wizyty, gdyby nie pobyt Pani Jadwigi Komorowskiej w Klukach w 1948 roku i wynikający stąd sentyment do tej uroczej miejscowości. Mama przyszłego Prezydenta RP, jako młoda studentka socjologii, zbierała w Klukach materiały do pracy magisterskiej, koncentrując się na tematyce antagonizmów funkcjonujących pomiędzy Słowińcami i grupą osadników, przybyłych do wsi po II wojnie światowej.
Po 65-u latach, towarzysząc Swojemu Synowi, Pani Komorowska zawitała ponownie do Kluk. A okazja była nie byle jaka: w 2013 roku Muzeum Wsi Słowińskiej obchodziło 50-lecie istnienia. Honorowy Patronat nad całym jubileuszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W skład Komitetu Honorowego weszli także: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz.
16 lipca w wystąpieniu na terenie skansenu Prezydent RP Bronisław Komorowski nawiązał do wspomnień Swojej Mamy, od której to właśnie już od dzieciństwa słyszał, zapadające mu bardzo głęboko w pamięć, opowieści o niezwykłej miejscowości Kluki. Nie zabrakło też odniesień do historii Słowińców, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swych ojczystych ziem. Pan prezydent zaznaczył jednocześnie, że na szczęście żyją tu jeszcze potomkowie rodzin mieszanych, którzy "stanowią cienką nić łączącą ze społecznością słowińską, z ich tradycją, historią i dorobkiem kultury materialnej". Pani Jadwiga Komorowska ze wzruszeniem opowiedziała o swoim pobycie w 1948 roku w Klukach - we wsi, która jak sama stwierdziła, ogromnie ją fascynowała. "Cieszę się, że wieś żyje, że Słowińcy przyjeżdżają tutaj jeszcze, że interesują się i tęsknią do Kluk" - mówiła. Na ręce Kierownika Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Pani Komorowska przekazała swoją pracę magisterską, będącą pokłosiem Jej badań terenowych. Jest ona niezwykle cennym źródłem informacji na temat powojennej sytuacji we wsi oraz stosunków między ludnością autochtoniczną i napływową.
W trakcie części oficjalnej swojej wizyty Prezydent RP odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla zachowania tradycyjnej architektury i kultury ludowej regionu słowińskiego i działalność na rzecz społeczności lokalnej Henryka Soję, Starszego Kustosza, Kierownika Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczona została także Teresa Dwulit, Specjalista ds. administracyjno-technicznych MWS w Klukach.
Pan Bronisław Komorowski i Jego Mama w towarzystwie Henryka Soji, Kierownika Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, zwiedzili skansen, kosztując tradycyjnego słowińskiego chleba oraz drożdżowych wafli. Pani Jadwiga Komorowska, stojąc pod piecem pachnącym świeżo upieczonym chlebem, stwierdziła: "Jestem bardzo szczęśliwa. Nigdy nie myślałam, że mnie taka piękna przygoda spotka po 65-u latach. [.] A poza tym cieszę się, że pamięć o tej kulturze i o tych ludziach trwa."
16 lipca 2013 roku pozostanie ważną datą w historii Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i zapisze się w pamięci jego pracowników, zaszczyconych wizytą Prezydenta RP oraz szczerze oczarowanych skromnością, naturalnością i serdecznością Jego Mamy.