III Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”

Dodano: 2011-08-18
Termin: 19 – 28 sierpnia 2011;
otwarcie wystawy poplenerowej: 28.08.2011, godz. 1200
Miejsce Pleneru: Hotelik DAMROKA w Łebie; wystawa poplenerowa: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej)

19 sierpnia 2011 roku rozpoczyna się trzecia już edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”. W plenerze weźmie udział 15 osób. Uczestnicy są uznanymi już artystami powiatu słupskiego, lęborskiego i powiatu cieszyńskiego (w ramach rozwijającej się wciąż współpracy tego powiatu z powiatem słupskim) . Gościmy też malarzy z Niemiec i Szwecji.
Plener potrwa do 28 sierpnia i zakończy się wystawą prac będących jego pokłosiem. Na wernisaż zapraszamy 28 sierpnia o godz. 12.00 do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Plenery Malarskie, organizowane od wielu lat przez muzeum, a kilka ostatnich edycji we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego, nawiązują do koloni malarskich jakie odbywały się na wybrzeżu słowińskim w latach międzywojennych. Wówczas to Łeba i Rowy oraz ich okolice, były miejscem corocznych plenerów czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu niemieckiego, Maxa Pechsteina, który urzeczony słowińskimi krajobrazami, pracą i życiem rybaków, morzem i wydmami, czerpał nowe impulsy dla swojej twórczości. A jego śladami przybywali inni.
Międzynarodowe Plenery organizowane przez Muzeum Pomorza Środkowego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego są powrotem do tradycji malarskich plenerów. Tamtych zaś i obecnych malarzy połączą ścieżki, które przemierzali w poszukiwaniu bodźców i tematów do swojej twórczości. A śladem tegorocznych wędrówek plenerowiczów będą obrazy prezentowane w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wernisaż natomiast, zaplanowany na 28 sierpnia o godz. 12.00 będzie okazją do poznania również twórców tych obrazów.

Plener został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Zarządu Powiatu Słupskiego.

Sponsorem Pleneru jest GRUPA ENERGA www.energa.pl