1 czerwca to wyjątkowy dzień w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Dodano: 2012-05-15
Dzień, w którym specjalnie dla dla dieci z okazji ich święta na muzealnych dróżkach i w zagrodach przywołujemy obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego. Szczególny akcent kładziemy na życie wiejskiego dziecka. Na dawnej wsi bowiem angażowano dzieci do wszystkich zajęć, by nabywały umiejętności pozwalające im później zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Tam więc, gdzie pracownicy Muzeum kręcą powrozy potrzebne w gospodarstwie, mogą zatrzymać się i pomóc im, a później sami spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod bacznym okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni piekącej chleb uformować bochen. Mogą też nabyć bardzo rzadką już umiejętność wiązania sieci rybackich kleszczką i poznać technikę wypełniania ścian słowińskich domów. Jest również możliwość samodzielnego wycięcia kilku kostek torfowych i przewiezienia ich specjalną taczką na łączkę, by wyschły. A zaglądając do muzealnych chałup i w obejścia, podejrzeć mogą krzątające się kobiety, z których jedne piorą i prasują bieliznę, inne przędą nici na kołowrotku i tkają krajki, a jeszcze inne robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle. Mężczyźni tymczasem dłubią klumpy dla koni i piłują drewno. A wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego chleba.
Dzieci na wsi, kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt na pastwisku, najchętniej spędzały czas na dróżkach, wymyślając wspólne zabawy. Dlatego też 1 czerwca na ścieżkach i placach między muzealnymi zagrodami odbywają się gry i zabawy specjalnie dla dzieci na tę okazję przygotowane. Są to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu
A spacerując, oglądając ekspozycje muzealne i przedmioty je budujące, bawiąc się i wykonując prace i zajęcia dawnych mieszkańców tych ziem, dzieci poznają najlepiej klimat dawnej wsi słowińskiej i zdobędą wiedzę na temat życia i kultury jej mieszkańców.
Kto poczuje się zmęczony może przysiąść na łączce i popatrzeć na występ dziecięcego zespołu kaszubskiego Naszë Stronë z Lini, obejrzeć widowisko ludowe przygotowane przez teatralny zespół szkolny z Kamienicy Szlacheckiej, bądź popiknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku.