XII KONFERENCJA KASZUBSKO-POMORSKA

Dodano: 2012-06-20
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku organizują XII Konferencję Kaszubsko-Pomorską, która odbędzie się 25-26 października 2012 r. w Słupsku.
Tematem konferencji jest szkolnictwo i oświata na Pomorzu (Pomorze Zachodnie i Pomorze Wschodnie).
Zakres merytoryczny konferencji obejmuje zagadnienia:
1. Szkolnictwo i oświata w księstwach pomorskich oraz w Prusach Królewskich do 1772 r.
2. Oświata i szkolnictwo pruskie do 1920 r.
3. Oświata i szkolnictwo niemieckie na Pomorzu Zachodnim do 1945 r. i w Wolnym Mieście Gdańsku do 1939 r.
4. Polskie szkolnictwo mniejszościowe na Pomorzu Zachodnim, w Wolnym Mieście Gdańsku i w rejencji pilskiej oraz szkolnictwo z niepolskim językiem nauczania w województwie pomorskim do 1939 r.
5. Szkolnictwo i oświata w województwie pomorskim do 1939 r.
6. Szkolnictwo w Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.
7. Oświata i szkolnictwo na Pomorzu Zachodnim i Wschodnim w latach 1945-1989.
8. Szkolnictwo z niepolskim językiem nauczania na Pomorzu Zachodnim i Wschodnim w latach 1945-1989.
Do szczegółowych zagadnień można zaliczyć: szkolnictwo elementarne, podstawowe, specjalne, średnie, zawodowe, wyższe, zakłady kształcenia nauczycieli, organizacja i ustrój szkolny, warunki materialne funkcjonowania oświaty i szkolnictwa, podręczniki, programy i treści nauczania, realizowany program wychowawczy, nauczyciele, indoktrynacja dzieci i młodzieży, szkoła jako narzędzie germanizacji dzieci imłodzieży polskiej i kaszubsko-polskiej.
Organizatorom szczczególnie zależy na wystąpieniach syntetycznych, a mniej na analitycznych, np. dotyczących poszczególnych szkół.
Termin zgłoszenia udziału w konferencji mija 15 września 2012 r. Opłata konferencyjna wynosi 300 PLN. Organizatorzy zapewniają noclegi, wyżywienie oraz wydanie materiałów pokonferencyjnych drukiem w formie książki.
Zgłoszenia przyjmuje i wszelkich informacji udziela Gabryela Włodarska-Koszutowska – kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: tel. (59) 846 30 20; 600 820 260.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: gabryela2@tlen.pl,
bądź pocztą na adres: