Nowy przewodnik dla dzieci.

Dodano: 2012-09-07
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wydało nową książkę.
Książka nosi tytuł „Dom. Zagroda. Wieś. Kto mieszkał w domach w kratę” i jest przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, przeznaczonym dla dzieci. Przez to jest przewodnikiem niezwykłym, bogato ilustrowanym, z którym spacer po rozległej ekspozycji muzealnej ma być dla dzieci przygodą i powodem do stawiania sobie wielu pytań; przewodnikiem, który ma sprzyjać rozwijaniu aktywności umysłowej u dzieci, budzić ciekawość i kształtować umiejętność dostrzegania wartości tkwiących w otaczającej je przestrzeni.
Książka ma pomóc dzieciom w zrozumieniu ekspozycji. Jest skarbnicą wiedzy (z uwzględnieniem możliwości percepcyjnych dzieci) o dawnej wsi słowińskiej, o sposobie budowania domów, o ich różnym przeznaczeniu w zagrodach, o zawodach wykonywanych na wsi i niektórych funkcjach społecznych jej mieszkańców, o wiejskich zajęciach domowych i gospodarskich oraz przedmiotach związanych z tymi zajęciami. Objaśnia, jak warunki naturalne wyznaczały zajęcia Słowińców i wpływały na ich codzienne bytowanie.
Przekazując tę książkę dzieciom chcemy zaciekawić je tym, co jest tradycyjne, a dla nich nowe, co warte zainteresowania i dokładniejszego poznania. A rodziców i dziadków zapewniamy, iż lektura tej książki również im nie będzie obojętna – jeśli nie wzbogaci wiedzy, jak w przypadku dzieci, to z pewnością przywoła wspomnienia, te piękne – z lat dziecinnych… Bo przecież wszyscy w rzeczy samej korzenie mamy na wsi.
A poniżej kilka stron tej książki.