Archiwum aktualności lata 2011 - 2020

Fumigacja

Dodano: 2012-11-07
W dniach 7-10 listopada 2012r. w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, przeprowadzona zostanie fumigacja (gazowanie) i impregnacja zabytkowych obiektów drewnianych. Wybrana chałupa w całości zostanie „opakowana” folią, a wewnątrz umieszczonych zostanie około 200 obiektów skażonych żerującymi owadami. Następnie do środka wpuszczony zostanie gaz, który szybko i skutecznie wnika w drewno, niszczy wszystkie stadia rozwojowe owadów. Fumigacja ma na celu wytrucie owadów niszczących zabytki drewniane, a towarzysząca jej impregnacja owadobójcza zabezpieczenie obiektów na przyszłość.
W 2005 roku muzeum nasze przeprowadziało już taką akcję – wówczas cztery chałupy zostały pokryte folie, a wewnątrz umieszczono 1000 obiektów. Byliśmy pierwszym muzeum w Polsce, które przeprowadziło tę akcję na tak szeroką skalę. Obok prezentujemy zdjęcia fumiigowanych chałup. Z efektu przeprowadzonych wówczas prac jesteśmy bardzo zadowoleni, a to co planujemy jutro jest uzupełnieniem poprzednich działań.
Akcja jest dosyć widowiskowa, a poza tym w skansenach bardzo rzadko można obejrzeć chałupy zawinięte folią. Tych Państwa, którzy chcieliby być świadkami tego wydarzenia serdecznie zapraszamy do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Działanie gazów jest szybkie i skuteczne (zostają zniszczone wszystkie stadia rozwojowe owadów), fumiganty dobrze wnikają w trudno nasycalne drewno, nawet pokryte różnego rodzaju powłokami.
Tytułem wyjaśnienia należy dodać, że nie byliśmy pierwszym muzeum w Polsce prowadzącym fumigację in situ. Metoda ta jest wciąż jeszcze bardzo rzadko stosowana w muzealnictwie skansenowskim, według mojego rozeznania Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było pierwszym muzeum, które przeprowadziło tę akcję na tak szeroką skalę (magazyn oraz cztery chałupy z eksponatami, w tym największa o kubaturze około 1300m3).
Fumigacja stanowi znakomitą alternatywę dla długotrwałej, a w przypadku tak wielkiej liczby obiektów, niestety nie zawsze efektywnej klasycznej dezynsekcji. Działanie gazów jest szybkie i skuteczne (zostają zniszczone wszystkie stadia rozwojowe owadów), fumiganty dobrze wnikają w trudno nasycalne drewno, nawet pokryte różnego rodzaju powłokami. Metoda ta jest tańsza od sposobów konwencjonalnych, zdrowsza dla ludzi i dużo szybsza. Właściwy efekt, co szczególnie dotyczy drewnianych obiektów etnograficznych stale narażonych na ponowną inwazję ksylofagów, uzyskuje się dopiero po połączeniu fumigacji z impregnacją. Znany jest mi przykład, kiedy chałupa została poddana gazowaniu bez zabezpieczenia i bardzo szybko została ponownie zasiedlona przez kołatki.
Upłynął właśnie rok od zakończenia prac w skansenie w Klukach. Jest to już taki dystans czasu, który pozwala na wiarygodną ocenę. Z efektu przeprowadzonych prac jesteśmy bardzo zadowoleni. Dająca się potwierdzić skuteczność tej metody skłoniła mnie do napisania powyższego artykułu.



Dorota Szymczak
Kierownik Działu Konserwacji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

<< powrót do poprzedniej strony