Jubileusz 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Dodano: 2013-04-10
Jubileusz 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to ważne wydarzenie dla naszego Muzeum. Chcąc zatem podkreślić to szczególnie, obchody jubileuszowe zaplanowaliśmy na cały 2013 r., a w ich ramach kilka zdarzeń muzealnych, które mają przybliżyć jak najszerszym kręgom mieszkańców Pomorza i współczesnego kaszubskiego obszaru językowego kulturę tego odłamu Kaszubów, uświadomić, że Kaszubi dawniej byli też na zachodzie, że ci ewangeliccy Kaszubi na Pomorzu Zachodnim wnieśli do początku XIX w. ogromny wkład do kultury kaszubskiej, co teraz jest w świadomości jedynie elit naukowych. Realizując te zdarzenia chcemy przybliżyć mieszkańcom Pomorza i przebywającym tu turystom dziedzictwo kulturowe tej krainy, opowiedzieć o kulturze, której chroni Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zachęcić do odwiedzenia tego miejsca, do bliższego poznania kultury materialnej byłych mieszkańców tych ziem. Celem realizacji tych zdarzeń jest przypomnienia o trudnej historii tych ziem, o ich słowiańskości; chcemy by jubileusz ten był powodem potrzebnej wciąż refleksji na ten temat, powodem ewokacji przeszłości regionu, która warunkuje przecież zachowanie i przetrwanie własnej kultury. Ale celem naszym jest również, by jubileuszu 50-lecia uświadamiał istotę działania instytucji muzealnych jako miejsc związanych z naszą kulturową tożsamością, odczuwaniem i rozumieniem świata.
Wydarzenia realizowane w ramach obchodów jubileuszowych:
I. czasowa wystawa etnograficzna pt. „Nazywano ich Słowińcami”, prezentowana kolejno w ciągu roku w czterech muzeach pomorskich, a przybliżająca kulturę materialną Słowińców, najistotniejsze jej cechy, to co dla tej kultury znamienne, co różni ją od Kaszubów z dzisiejszego kaszubskiego obszaru językowego.
1. 03.04.2013 – otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku
2. 22.07.2013 – otwarcie wystawy w Muzeum w Wejherowie
3. 13.09.2013 – otwarcie wystawy w Muzeum w Bytowie
4. 04.11.2013 – otwarcie wystawy w Muzeum w Chojnicach

II. 01-03.05.2013 – „Czarne Wesele” – Kluki.
III. 01.06.2013 – „Na wiejskich dróżkach i w zagrodach. Dzień Dziecka w skansenie” – Kluki.
IV. 09.06.2013 – otwarcie wystawy „Czas zatrzymany” . Fotografie i dokumenty z ziemi słowińskiej.– Kluki.
V. 07.07 – 25.08. 2013 (soboty i niedziele) – „Dni z muzyką i chlebem” – Kluki.
VI. 16.07 – 09.08.2013 (oprócz sobót, niedziel i poniedziałków) – „W słowińskiej zagrodzie” – Kluki.
VII. 15.08 – 24.08.2013 – „Śladami Maxa Pechsteina. IV Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych” – Kluki.
VIII. 10.09.2013 – otwarcie wystawy „50 lat Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach” – Spichlerz Richtera, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
IX. 15.09.2013 – „Jesień się pyta, co lato zrobiło. Pożegnanie lata w skansenie” – Kluki.
X. 25.09.2013 – otwarcie wystawy „Pomorskie plenery” – Kluki.
XI. 25.09 – 27.09.2013 – Uroczystości jubileuszowe; Ogólnopolska Konferencja Skansenowska „Interaktywna edukacja w muzeach na wolnym powietrzu” – Kluki – Rowy – Swołowo – Słupsk.

JUBILEUSZ 50-LECIA MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Komitet Honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski
iMarszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
Starosta Słupski - Sławomir Ziemianowicz
Sponsorem Obchodów 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
jest Diners Club Polska Sp. z o.o.
DCI

Patronat medialny sprawują: TVP Gdańsk, TV Kanał 6, Radio Koszalin, Głos Pomorza
www.prezydent.pl