"Na wiejskich dróżkach i w zagrodach". Festyn dziecięcy.

Dodano: 2013-05-17
Zbliża się 1 czerwca - święto wszystkich dzieci. W naszym muzeum to też wyjątkowy dzień. Dzień, w którym dzieci mogą poczuć atmosferę dawnej wsi, mogą wykonywać zajęcia, do których dawniej na wsi angażowano również dzieci, by później mogły zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Zaglądając zatem do muzealnych zagród i w obejścia nasi mali goście mogą kręcić powrozy i wyplatać kosze potrzebne w gospodarstwie, mogą prać na tarze i utkać krajkę na krosienku. U garncarza mogą wytoczyć naczynie na kole, a u cieśli zbudować fragment ściany szachulcowej. U gospodyni piekącej chleb mogą uformować bochen i włożyć go do pieca, a u innej ubić masło w kierzance. Wędrując od zagrody do zagrody mogą zatrzymywać się na ścieżkach i placach między nimi i brać udział w zabawach i grach terenowych, popularnych dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu. Kto poczuje się zmęczony może przysiąść na trawie i zaśpiewać wraz z kapelą kaszubską przy dźwiękach jej instrumentów bądź popiknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku. Będzie też kroma słowińskiego chleba ze smalcem lub świeżo ubitym masłem i pyszne drożdżowe wafle posypane cukrem.
Wszystko to 1 czerwca w godz. od 11.00 do 14.00
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, czy to w ramach wycieczki szkolnej, czy też z rodzicami bądź dziadkami.