Już od wtorku, 16 lipca, zapraszamy na "W słowińskiej w zagrodzie w roku..."

Dodano: 2013-07-12
Wówczas to zaglądając do muzealnych chałup i w obejścia podglądać można prace i zajęcia związane z codzienną egzystencją, wynikające z potrzeb i warunków bytowania na wsi słowińskiej od początku XX wieku po lata 50. W tym czasie bowiem warunki życia ludności słowińskiej ulegały dużym zmianom. W ubogiej rodzinie rybackiej w rok 1917 przędło się jeszcze nici na kołowrotku, by w długie zimowe wieczory utkać z nich samodział na ubrania, tkało kolorowe krajki na krosienkach, maglowało bieliznę ręczną maglownicą. Skromną codzienną dietę stanowiły ryby i kartoflanka, której, zaglądając do rybackiej checzy można spróbować. Lata 30. XX wieku, to czas dużych zmian w życiu mieszkańców Kluk, na które wpłynęły postęp techniczny i melioracja gruntów. W chałupie cieśli, Alberta Klücka, szyje się ubrania na maszynie i smaży pyszne drożdżowe wafle, w obejściu zaś gospodarz dłubie buty dla konia. A dwadzieścia lat później, w dwurodzinnej chałupie Keitschicków i polskich osadników z Wilna kuchnie tętnią życiem: robi się dżemy, twaróg, gotuje kołduny i chłodnik lub smaży ziemniaczane placki. W izbach zaś prasuje się żelazkiem na duszę i dzierga szydełkowe koronki.
Wszystko to przez cztery tygodnie od wtorku do piątku, w godz. od 10 do 16 w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
A w soboty i niedziele Dni z Muzyką i Chlebem. Zapraszamy.