Archiwum aktualności lata 2011 - 2020

Wizyta Prezydena Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Dodano: 2013-07-23
16 lipca gościliśmy w naszym muzeum Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, któremu towarzyszyła Mama - Jadwiga Komorowska.
Prezydent wspominał, że o Klukach słyszał już w dzieciństwie, właśnie od swojej Mamy, która trafiła do Kluk w lipcu 1948 roku, jeszcze jako studentka socjologii, z Akademickim Klubem Włóczęgów. Klub, działając pod patronatem Polskiego Instytutu Zachodniego, organizował w Klukach półkolonie dla dzieci autochtonów i Polaków przesiedlonych do Kluk ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej Polskiej. Nieplanowanym wcześniej efektem tego pobytu była praca magisterska, złożona przez Panią Jadwigę Komorowską dwa lata później, a zatytułowana „Antagonizm między autochtonami i osadnikami zza Bugu we wsi Kluki na Pomorzu Zachodnim, opracowanie materiałów z badań terenowych przeprowadzonych w lipcu 1948 r.". Prezydent wraz z Matką przekazali tę pracę do zbiorów Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

- Słowińcy padli ofiarą złych zachowań, złych tendencji . Z przykrością musimy o tym mówić, z przykrością musimy o tym pamiętać. Jednak z dumą możemy pokazywać, że dzisiaj – aczkolwiek, kiedy już zniknęli Słowińcy – świadomie dążymy do tego, by utrwalić pamięć o nich i uczynić ją fragmentem pamięci naszej własnej – mówił Prezydent Bronisław Komorowski
- Każdy naród marzy o wielkości. Wielkość narodu polskiego w historii zaznaczała się nie tylko w umiejętności panowania nad innymi, opanowywania terenu, przestrzeni. Przejawiała się w umiejętności kształtowania postaw, które innych przyciągały – powiedział Prezydent.
W jego ocenie, nadal w tym może się przejawiać wielkość narodu polskiego – nie w odpychaniu, nie w zmuszaniu wszystkich, aby byli tacy sami, ale właśnie w przyciąganiu do kultury, do obyczajów, z szacunkiem dla tego, co jest odmiennością.

Bronisław Komorowski spotkał się w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach również z przedstawicielami innych muzeów i instytucji pielęgnujących kulturę oraz tradycję kaszubską, a także z przedstawicielami samorządów lokalnych.

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe.
Odznaczeni zostali:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla zachowania tradycyjnej architektury i Kultury ludowej regionu słowińskiego, za działalność na rzecz społeczności lokalnej - Henryk Soja, Kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej - Teresa Dwulit

www.prezydent.pl

<< powrót do poprzedniej strony