Promocja książki pt. "Słowińcy - ich dzieje i kultura (do 1956 r.)"

Dodano: 2014-03-12
7 marca 2014 r. w Herbaciarni mieszczącej się w Spichlerzu Richtera w Słupsku odbyła się promocja książki pt. "Słowińcy - ich dzieje i kultura (do 1956 r.)". Publikacja powstała dzięki zebraniu wydanych sumptem Biblioteki Słupskiej trzech tomów autorstwa Bożeny Stelmachowskiej: "Słowińcy i ich kultura", "Budownictwo Słowińców" oraz "Słowińska wieś Kluki", a także niepublikowanego dotychczas maszynopisu "Kultura społeczna Słowińców". Autorką opracowania jest dr hab. Anna Kwaśniewska, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, etnolog, która w trakcie spotkania dokonała prezentacji książki.

Bożena Stelmachowska (1889-1955) w latach 1947-56 jako pierwszy polski etnograf realizowała na Ziemi Słowińskiej badania terenowe. Udało jej się zebrać bogaty materiał dotyczący ludności autochtonicznej: jej języka, historii, budownictwa, codziennych zajęć, elementów kultury społecznej oraz tradycji ustnej. Po dziś dzień stanowi on niezwykle ważne źródło wiadomości o Słowińcach.

W spotkaniu w Herbaciarni wzięły udział osoby związane z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, obecny był senator Kazimierz Kleina, a także profesorowie: Hieronim Rybicki, Zenon Romanow oraz Zygmunt Szultka. Po prezentacji książki rozwinęła się ciekawa dyskusja, w trakcie której doceniono wartość naukową prac Bożeny Stelmachowskiej, a także podjęto temat zasadności kontynuacji badań terenowych na temat sposobu postrzegania Słowińców przez obecnych mieszkańców regionu.

Jednocześnie z promocją książki odbyło się otwarcie wystawy pt. "Czas zatrzymany". Autorką scenariusza jest kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Violetta Tkacz-Laskowska. Wystawa prezentuje fotografie z Ziemi Słowińskiej. Będzie można ją oglądać do 28 kwietnia br.