Zawitaj latem do Kluk!

Dodano: 2014-07-01

W każdą niedzielę lipca i sierpnia, w godzinach od 10:00 do 16:00, odbywa się impreza W niedzielę u Klicków. Niedziela na wsi była dniem świątecznym, zatem jej mieszkańcy podejmowali tylko niezbędne prace w zagrodzie, odpoczywali i oddawali się rozrywkom. Tego dnia w Muzeum można zobaczyć odświętnie zastawione stoły, do jakich dawniej całymi rodzinami lub wspólnie z sąsiadami zasiadali Słowińcy. W izbie jednej z chałup zaaranżowany jest stół śniadaniowy z jajecznicą, deską wędlin oraz kromkami słowińskiego chleba posmarowanego świeżo ubitym w kierzance masłem. Skosztować można także palonej w młynku stojącym na rozpalonym piecu zbożowej kawy. W sąsiednim mieszkaniu turysta zastanie na stole karty ułożone do gry w skata, w którego chętnie grywali mężczyźni w Klukach. W tej samej izbie prezentowany jest pokaz tkania krajek, tzn. kolorowych wąskich wstążeczek, którymi kobiety obszywały brzegi sukni, zabezpieczając je tym samym przed przedwczesnym zniszczeniem. W zagrodzie szyte są ponadto sieci rybackie, a także odbywają się gry i zabawy dla dzieci. W jednej z chałup po drugiej stronie ulicy spróbować można drożdżowych wafli, smażonych w żeliwnej formie, a także drożdżowych babek. W izbie zastawiono stół dla gości – filiżanki i imbryczek z herbatą oraz ciasto i konfitury. Obok domu mężczyzna wykonuje miotły z gałęzi brzozowych. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego słowińskiego chleba ze smalcem i żuru – tych pyszności również będzie można posmakować w Muzeum.

Jak co roku odbywa się również zdarzenie muzealne o nazwie W słowińskiej zagrodzieOd wtorku do soboty, w okresie od 15 lipca do 14 sierpnia, w godzinach od 10:00 do 16:00, zaglądając do poszczególnych chałup, podpatrzeć można jak żyli i czym na co dzień zajmowali się Słowińcy. Ubrani w słowińskie stroje pracownicy Muzeum prezentują pokazy m.in. maglowania, wyplatania koszy, szycia, mielenia ziaren na mąkę w żarnach, gotowania chłodnika i kołdunów litewskich, wyrobu twarogu, tkania krajek, prasowania starymi żelazkami na dusze i węgiel, prania dzwonem, dłubania drewnianych butów dla konia i kopania torfu. W każdą sobotę można poobserwować wkładanie chleba do pieca.

Serdecznie zapraszamy na obie imprezy!