1 dzień - 2 imprezy w Klukach

Dodano: 2014-09-08

21 września od godziny 10:00 w muzealnych zagrodach roznosić się zaczną przyjemne odgłosy i zapachy. Wielkimi krokami zbliża się jesień, na którą trzeba solidnie się przygotować. Dlatego słowińskie kobiety wypełniały domowe spiżarnie, zamykając w słoikach i beczkach przeróżne smaki lata: robiły dżemy, wyciskały sok z buraków, szatkowały i kisiły kapustę. Kiedy nie zajmowały się gotowaniem, przędły len na kołowrotku i tkały krajki. Mężczyźni tymczasem robili i wędzili kiełbasy, młócili i wiali zboże, cięli sieczkę, kręcili powrozy, smołowali łodzie oraz naprawiali sieci rybackie.

Tego dnia w Klukach, oprócz wyżej wymienionych, zwiedzający trafią także i na inne atrakcje. Będą mogli spróbować specyficznej Klitundplome, czyli śliwkowej zupy gotowanej na wędzonej gęsinie, zupy brukwiowej, rybnej oraz żuru. Nie zabraknie wędlin, ryb oraz ziemniaków gotowanych w mundurkach podawanych ze smażonymi borówkami. Mało kto też pewnie odmówi sobie spróbowania słowińskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz placków ziemniaczanych smażonych na starej kuchni z fajerkami. Na deser proponujemy kawałek pysznej drożdżowej babki, świeżo paloną kawę zbożowo-naturalną i twaróg odciskany w drewnianej prasce.

Impreza potrwa do godziny 16:00. Tego samego dnia na terenie przylegającym do dawnej szkoły w Klukach po raz pierwszy w historii odbywać się będzie Festiwal Folkloru Pomorza "Pomerania Cantat". Festiwal stworzy okazję do zapoznania się z twórczością pomorskich zespołów folklorystycznych. Tego dnia wystąpią:

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice"

Kalina z Dobrzycy koło Koszalina

Nadolanie z Nadola koło Pucka

Maresci i Skrzaty z Cewic

Kaszebsko Rodzezna z Lini

Modraki z Parchowa

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej "Ina"

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar"

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lęborska"

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Tuchlińskie Skrzaty"

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Mali Tuchlinianie"

Serdecznie zapraszamy tego dnia do Kluk.