Archiwum aktualności lata 2011 - 2020
Czarne Wesele w Klukach 1-3 maja
Czarne Wesele to impreza cykliczna nawiązująca do tradycji kopania torfu, używanego przez Kaszubów nadłebskich, zwanych Słowińcami, do ogrzewania chałup. Jego pozyskiwanie polegało na wspólnej pracy mieszkańców całej wsi. Jedni gospodarze pomagali drugim, by po skończonej pracy zasiąść do wspólnego biesiadowania. Był to bardzo ważny moment w życiu Słowińców, dlatego też Muzeum, by kultywować regionalną tradycję, przygotowało dla Państwa wiele atrakcji.
Oprócz prezentacji dawnych technik kopania torfu, stosowanych w XIX wieku, uczestnicy będą mogli skosztować tradycyjnych potraw, przyjrzeć się z bliska domowym zajęciom kobiet, takim jak: pranie, maglowanie, prasowanie i tkanie, oraz przyzagrodowym pracom mężczyzn, którzy m.in. naprawiają sieci rybackie, toczą gliniane garnki i kręcą powrozy. Program urozmaicony będzie muzyką kaszubską, prezentowaną przez zespoły folklorystyczne.
1 maja o godz.12.00 w jednej z chałup zostanie otwarta wystawa czasowa pt.: Praca i świętowanie. Aspekty życia wiejskiego we współczesnej sztuce ludowej, przygotowana przez kustosz Muzeum w Klukach, Gabryelę Włodarską – Koszutowską.
Podczas całej imprezy pod budynkiem dawnej szkoły odbywać się będzie kiermasz rękodzieła, gdzie będzie można nabyć przedmioty wykonane przez wspaniałych artystów i rzemieślników.
Niezmotoryzowanych spod Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku 1 maja o godzinie 11:00 zabierze do Kluk specjalnie podstawiony autobus. Wyjazd powrotny planowany jest na godzinę 15:00. Cena biletu to 10 zł w jedną stronę.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezie.
Poniżej kilka migawek z ubiegłorocznej edycji "Czarnego Wesela", plakat promujący tegoroczną imprezę oraz plakat zapraszający na wystawę czasową.
Projekty plakatów: Gabryela Włodarska-Koszutowska, Violetta Tkacz-Laskowska
Fot. Joanna Jagoda