Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego otwarta po modernizacji

Dodano: 2015-09-02

Zapraszamy do zwiedzania zmodernizowanej Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego w Klukach. Nasza galeria jest największą stałą wystawą pomorskiego malarstwa plenerowego z pierwszej połowy XX wieku.

Galeria

Fenomen ogromnej popularności ruchu plenerowego na Pomorzu w latach 20 i 30 XX wieku rozpoczął Max Pechstein, światowej sławy niemiecki ekspresjonista, to on był tym, który zainspirował kolejnych artystów, bardziej i mniej znanych do szukania  natchnienia w plenerach Łeby, Rowów, Gardny i innych pomorskich wsi. W Galerii prezentujemy około 80 obrazów olejnych, akwareli i rysunków ukazujących krajobraz kulturowy Pomorza I połowy XX wieku. Są to dzieła takich malarzy jak Otto Priebe, Otto Kuske, Hans Winter, Johannes Sauer, Margaret Neuss-Stubbe, Hans Hartig, Rudolf Hardow i wielu innych, również nieznanych.

W tym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Galeria została zmodernizowana. Wykonane zostało nowe, profesjonalne oświetlenie dzięki któremu obrazy są pięknie eksponowane i jednocześnie chronione przed szkodliwym działaniem słońca i nieodpowiedniego światła. Galeria wzbogaciła się również o dwa nowoczesne stanowiska multimedialne. Na jednym z dotykowych monitorów można obejrzeć prezentacje dotyczące sztuki niemieckiej I połowy XX wieku XX wieku, zapoznać się z głównymi jej nurtami i przedstawicielami, dowiedzieć się czym była Berlińska Secesja, die Brücke, jak wyglądały obrazy ekspresjonistów czy też kim był Leo Levin. Drugi monitor służy ukazaniu sylwetek twórców i ich biografii, wyświetlanych jest tutaj 5 filmów o Margarete Neuss-Stubbe, Otto Kuske’m, Otto Priebe’m, Hansie Winterze a także o ruchu plenerowym i malarzach w nim uczestniczących.

Zmodernizowaną Galerię można nie tylko zwiedzać ale także wziąć udział w wykładzie, lekcji lub warsztatach skierowanych do wszystkich grup wiekowych.

Otwarcie zmodernizowanej Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego w Klukach nastąpiło 31 sierpnia 2015 roku

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultuy