Dzień dziecka w Klukach!

Dodano: 2016-05-19

Ożywimy wnętrza, obejścia i krajobraz, przywołamy atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc akcent szczególnie na życie wiejskiego dziecka. Spędzając kilka godzin na terenie muzeum można poznać prace i zajęcia, do których dawniej na wsi angażowano również dzieci, by potem mogły zastąpić w tych pracach dziadków i rodziców.

Będziemy budować szachulcową ścianę, kopać i przewozić torf, drukować tkaniny, dłubać buty dla konia, kręcić powrozy, toczyć i lepić gliniane naczynia, piec chleb i chlebowe kukiełki, wyplatać kosze z wierzbowych witek, robić laleczki z sitowia.

Dzieci na dawnej wsi, kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt, najchętniej spędzały czas na dróżkach, wymyślając wspólne zabawy. Dlatego też 1 czerwca na ścieżkach i placach między muzealnymi zagrodami odbywają się gry i zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu