Już od 19 lipca "W słowińskiej zagrodzie w roku... "

Dodano: 2016-07-13

Ożywimy wnętrza, obejścia i krajobraz, przywołamy atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc akcent na zmiany warunków życia mieszkańców Kluk, jakie zachodziły w latach 1917-1950, tj. w czasie jaki przedstawiają muzealne zagrody.

W rybackiej zagrodzie, pokazującej wnętrza z 1917 roku, ubijemy masło w kierzance, ugotujemy kartoflankę, utkamy krajki na deseczce tkackiej. Mężczyźni tymczasem, pracujący w obejściu, ukręcą powrozy potrzebne w gospodarstwie i naprawią sieci rybackie.

Przechodząc do zagrody z lat trzydziestych, gdzie mieszkała wielopokoleniowa rodzina Klücków, zaobserwujemy wyższy już poziom życia, do którego przyczyniły się rozwój rolnictwa i postęp techniczny. Gospodyni ma maszynę krawiecką – sama więc naprawia i szyje odzież. Dzięki temu, że w gospodarstwie jest dzwon, córka robi pranie, wyręczając matkę. Gospodarz melioruje grząski teren, a dziadek dłubie buty dla konia.

W dwurodzinnej zagrodzie, pokazującej wnętrza słowińskiego mieszkania z lat 40. i mieszkania osadników wileńskich z lat 50. wykonuje się domowe i przyzagrodowe zajęcia tworzące ówczesną rzeczywistość.  Lato w pełni - kobiety robią z owoców zaprawy na zimę, twaróg w prasie odciskają, bo krowy wypasane na łące dużo mleka dają; a na obiad placki z młodych kartofli szykują.

U sąsiadów zaś chłodnik litewski - przepis z rodzinnych stron przywieziony, ale ogórki obrodziły, to kiszonki się robi. Córka przed niedzielą prasowanie robi żelazkiem z duszą, a gospodarz mąkę pytluje na niedzielną babę.

A wszystko to już od 19 lipca do 13 sierpnia, codziennie, od wtorku do soboty, od 10.00 do 16.00. Zapraszamy, to niezwykła okazja, by poznać smak zwykłego życia na dawnej wsi, wypełnionego codzienną krzątaniną koło gospodarstwa.