Wernisaż wystawy „Sieć korzeni”

Dodano: 2016-10-31

W czwartek, 27 października w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy pt. „Sieć korzeni”, wieńczący warsztaty etnologiczne dla młodzieży prowadzone przez Agnieszkę Bednarek i Małgorzatę Dubasiewicz. Autorami eksponowanych prac są uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum w Główczycach: Justyna Bączyk, Justyna Bączyk, Marta Bieruta, Adrian Butwin, Daniel Cyman, Dominik Czerwonka, Aleksandra Dembek, Olimpia Grzegorczyk, Aleksandra Jaroszewicz, Martyna Juśkiewicz, Paulina Kaszkur, Aleksandra Kula, Maciej Kwiatkowski, Paulina Labuda, Adriana Lewandowska, Dagmara Majkrzyk, Nikola Michałejko, Kinga Miler, Julia Mularczyk, Gabriela Pruszkiewicz, Daria Purzycka, Sandra Stępień, Maja Szadkowska, Błażej Środa, Alicja Ulenberg, Laura Wilga, Karina Wojtkiewicz, Mieszko Wołyński, Konstancja Zabiegła. Wystawa prezentuje efekt etnologicznych dociekań młodych poszukiwaczy swoich korzeni, zobaczymy więc drzewa genealogiczne stworzone przez uczestników przy pomocy kodów i schematu pokrewieństwa, a także fotografie odnalezionych pamiątek rodzinnych wraz z ich historiami. Na wystawie można również zapoznać się z wywiadami przeprowadzonymi przez młodzież z członkami swojej rodziny na temat sposobu obchodzenia świąt dorocznych i rodzinnych. Młodych badaczy i zaproszonych gości przywitała Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Pani Marzenna Mazur oraz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu Kluka – Pani Joanna Orłowska.

Przed uroczystym otwarciem wystawy młodzież miała okazję zwiedzić nasze muzeum, a także zapoznać się z dawnymi technikami kulinarnymi (wypiek chleba i bab drożdżowych w piecu ceglanym, ubijanie masła, smażenie wafli nad paleniskiem, palenie kawy zbożowej). Całe spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu oraz tym, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Wernisaż wystawy jest częścią działań w ramach projektu „Sieć korzeni”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, którego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.