Nazywano ich Słowińcami. Wystawa plenerowa

Dodano: 2017-06-29

Celem wystawy jest zachęcenie do publicznej refleksji nad pamięcią i tożsamością, do wspólnego namysłu nad trudną historią "małych ojczyzn". Wystawa składa się z 22 plansz z fotografiami będącymi dokumentacją codziennego życia Słowińców, pracy, uroczystości wiejskich, wydarzeń rodzinnych, edukacji i zabawy dzieci, a także dokumentacją specyfiki budownictwa słowińskiego - chałup, budynków gospodarczych, pieców chlebowych i piwnic, które teraz, w części zachowane w miejscu pierwotnej lokalizacji,  w części zaś przeniesione na stare siedliszcza, tworzą Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wystawa w końcowej części uwzględnia również kadry z ekspozycji muzealnych, ożywianych okazjonalnie i w okresie letnim prezentacją zajęć, jakie niegdyś wykonywali Słowińcy. Wystawa w Gdańsku potrwa do 21 lipca 2017r. Potem zostanie przewieziona do Gdyni.