Archiwum aktualności lata 2011 - 2020

Relacja z Czarnego Wesela

Dodano: 2019-05-07

Majówka w Muzeum Wsi Słowińskiej to od ćwierćwiecza po prostu „Czarne Wesele”. Te dwa słowa kojarzą się zawsze wyłącznie z Klukami. Jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Środkowym Pomorzu corocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Nie inaczej było tego roku, choć pogoda postanowiła nas nie rozpieszczać…

W trakcie majowego tradycyjnego Schwarze Hohzeit mieszkańcy regionu gromadzili się na łąkach, by wspólnymi siłami pozyskiwać torf, który po wysuszeniu służył jako opał. Każdy dzień pracy kończył się biesiadą. W ten sposób, poprzez świętowanie oraz spożywanie niecodziennych produktów i potraw, podkreślano wyjątkowość tego okresu w roku. Nawiązując do tej tradycji, przez trzy dni prezentowaliśmy pokaz kopania torfu, a żołądki naszych gości napełniać się mogły słowińskimi specjałami: chlebem ze smalcem oraz masłem, żurem, kartoflanką, waflami drożdżowymi wypiekanymi w żeliwnej formie oraz swojskim twarogiem. Wolno stojący piec chlebowy codziennie uwalniał zniewalający zapach piekącego się bez pośpiechu chleba, przygotowanego według słowińskiej receptury. Tu i ówdzie rozchodziły się dźwięki ożywiające stare szachulcowe chaty: kołowrotu używanego przy kręceniu powrozów, piły tracznej tnącej drewno czy odgłos dłubania butów dla konia. Wtórowało im beczenie owiec i rżenie koni.

Nie rozczarował się ten, kto do Kluk przybył kupić w tych dniach rękodzieło. Na turystów czekali regionalni artyści, oferujący różnorodne wyroby: drewniane zabawki, gliniane naczynia, ręcznie szyte maskotki, obrazy, bursztynowe dzieła sztuki, haftowane serwety, a także nalewki, oleje roślinne, miody, konfitury i sery. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie mogło zabraknąć ponadto zespołów artystycznych, które ubarwiały skansen strojami ludowymi oraz umilały czas turystom. Usłyszeć i zobaczyć można było „Frantówkę” z Lęborka, „Nadolan” z Nadola, „Mareszki i Skrzaty” z Cewic oraz „Bandonię” z Tuchlina. Uwagę odbiorców w sposób szczególny przyciągały dzieci, zaangażowane przy wykonywaniu kaszubskich utworów, rozśpiewane i wesoło wirujące na scenie. Ich radość oraz aktywna obecność podczas występów udowadniają, że możemy być spokojni o trwanie regionalnych zespołów folklorystycznych, gdzie przekaz z pokolenia na pokolenia odgrywa olbrzymią rolę.

1 maja miał miejsce wernisaż wystawy czasowej „Konik – zwykła zabawka?”, której autorką jest kustosz Muzeum w Klukach, Violetta Tkacz-Laskowska. W obu częściach dwurodzinnej chałupy z Żoruchowa można podziwiać koniki, pozostające na co dzień w zbiorach trzynastu muzeów z całej Polski*. Wystawa potrwa do połowy września. W otwarciu wystawy, obok dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Marzenny Mazur oraz kierownika Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Henryka Soji, wzięli udział: Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller, Senator Kazimierz Kleina oraz zastępca Dyrektora Beata Jaworowska i Renata Wierzchołowska z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Również od pierwszego dnia „Czarnego Wesela” muzeum wzbogaciło się o dodatkową ekspozycję, znajdującą się w budynku Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego - pokój malarki z lat 30. XX w. Jest to pomieszczenie, którego aranżacja inspirowana jest wyglądem pokoju Margaret Neuss-Stubbe. Malarka w latach 1927-1947 mieszkała i tworzyła w miejscowości Wysoka nad jeziorem Gardno. Z kolei zbiory Galerii wzbogacił monumentalny obraz Otto Priebe pt. „Rybacy”.

Jubileuszowa edycja „Czarnego Wesela” otworzyła sezon turystyczny w naszym muzeum. Mimo nie do końca sprzyjającej pogody, atrakcje w Klukach przyciągnęły dużą ilość turystów. Kto nie miał okazji zawitać do skansenu podczas majówki, niech czuje się mile widziany od wtorku do niedzieli, w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w poniedziałki w godz. od 11.00 do 15.00. Najbliższymi wydarzeniami będzie festyn z okazji Dnia Dziecka, tradycyjnie 1 czerwca, a później lipcowe oraz sierpniowe imprezy, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

 

  * Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Pile, Muzeum w Pucku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 

<< powrót do poprzedniej strony