Zawitaj latem do Kluk

Dodano: 2019-06-25

Letnie wydarzenia muzealne corocznie dostarczają Odwiedzającym dużo wrażeń.

W każdą wakacyjną niedzielę (oprócz 18 sierpnia) odbywać sie będzie impreza "W niedzielę u Klicków". Na stołach w chałupach pachnieć będą drożdżowe baby oraz swojskie śniadanie: kiełbasa, szynka, jajecznica i kawa zbożowa. Dzieci zapoznają się z dawnymi wiejskimi zabawami, rybak naprawi sieci, a w tle przygrywać będzie harmożka. Niedziele w Klukach to ponadto okazja, by spróbować słowińskiego chleba ze smalcem oraz żuru.

Od 16 lipca do 10 sierpnia (od wtorku do soboty) warto odwiedzić Kluki, by zapoznać się bliżej z atrakcjami przygotowanymi w ramach wydarzenia "W słowińskiej zagrodzie". Wśród pokazów dawnych rzemiosł i technik odbędą się: kręcenie powrozów, dłubanie butów dla konia, pranie bielizny dzwonem i na tarze. Zgłodniali będą mogli posilić się gorącą kartoflanką, waflami drożdżowymi i chłodnikiem.

18 sierpnia Kluki staną się na powrót rybacką wsią. Odbędzie się wówczas impreza "Wkoło ryby". W ten dzień zapraszamy do nas szczególnie miłośników ryb pod każdą postacią. Zjeść będzie można wędzonego węgorza, chleb z pastą rybną, śledzie w occie i kotlety z leszcza.

15 września zapraszamy na ostatnie w sezonie letnim wydarzenie muzealne - "Jesień się pyta, co lato robiło". W skansenie między innymi młóci się wówczas zboże, smołuje łodzie, wykopuje ziemniaki oraz smaży konfitury.