Kolejna odsłona widowiska w Czystej!

Dodano: 2019-07-17

Wszystkich podążających z nami muzealnym tropem w poszukiwaniu dawnych tradycji – opowieści, rzemiosł, historii zapraszamy na trzecie niedzielne spotkanie w Ośrodku Edukacyjnym „Karina” w miejscowości Czysta. Jak co niedzielę, w dawnej zagrodzie kowala, czekają na nas:

widowisko narracyjne – Trzcinowa Czapeczka i inne opowieści”.

Jest to opowieść o pewnej królewnie. Wygnana przez własnego ojca dotarła na brzeg jeziora, a tam – narwała naręcze trzcin i z nich zrobiła sobie okrycie. Nazywano ją odtąd Trzcinową Czapeczkę. A wszystko to stało się, bo na pytanie „Jak mnie kochasz?” odpowiedziała „Kocham cię, jak się kocha sól”.

Słona woda, słone łzy, szumi wiatr, szeleszczą trzciny. Kto tam idzie wzdłuż tych łąk i czy to nie tutaj, właśnie nad brzegiem Łebsko dzieje się ta historia?

W naszym spotkaniu z opowieściami sięgniemy do lokalnych legend słowińskich i do wątków wędrownych, wpisanych jednak w tutejszy krajobraz.

Opowieści:

Małgorzata Litwinowicz – opowiadaczka i badaczka kultury, zajmująca się zarówno historiami tradycyjnymi jak i opowiadaniem tekstów literackich.

www.opowiadam.org

Dźwięki:

Paweł Malinowski – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, kompozytor muzyki współczesnej, laureat I nagrody w Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2019).

warsztaty plecionkarskie – w świat tradycji wiklinowych i sosnowych splotów, przeplotów i skrzyżowań wprowadzą nas mistrzowie rzemieślnicy – Krystyna Januszkiewicz oraz Czesław Hinc. Z sosnowego łubu i korzeni leśnych drzew będziemy wyplatać kosze, a z wiklinowych i leszczynowych prętów wspólnymi siłami wypleciemy płot wyznaczając naszą przestrzeń tworzenia.

Koszyki wykonane przez uczestników warsztatów staną się ich własnością.

Dotrzymaj nam kroku!

kontakt: 697  176  674