Widowisko i warsztaty w Czystej - po raz ostatni

Dodano: 2019-07-24

To już ostatni przystanek w letniej wędrówce z tradycją w Ośrodku Edukacyjnym „Karina” w Czystej w ramach spotkań „Czysta Przestrzeń Tworzenia…”. Jak co niedzielę serdecznie zapraszamy na:

widowisko narracyjne – podzielimy się z Państwem podaniami i legendami, które nas szczególnie zainspirowały i w jakiś sposób urzekły. Ich wspólnym mianownikiem są niezwykłe postawy lokalnej ludności cechującej się nutą przekory, zapalczywości i odważnym sercem wobec trudnych warunków przyrodniczych i politycznych w jakich przyszło jej żyć. Wybrane przez nas historie kreślą  twardy i piękny portret Słowińskiego Kaszuba, który, jak trzeba, to i diabła przegada, gdy zechce to w raju zostanie, gdy walczy, walczy zaciekle, gdy kocha to burzliwie - całą duszą.

Opowiadają:

Elżbieta Stanilewicz - Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację.

Groszek Stanilewicz – Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego.

warsztaty tkackie – niezwykły, magiczny, wielobarwny świat nitek – przędzenia, splotów i przeplatania. Będziemy wprawiać w taneczny ruch wrzeciona i kołowrotki,  prząść cienkie i grube nitki,  tworzyć krajki, gałganiaki, opowiadać i nitkami czarować. A w ten stary jak świat ogród wrażeń i barw wprowadzi nas zastęp kobiecych specjalistek – prządek i tkaczek:

Bożena Budzeń, Edyta Foltyn, Magdalena Lesiecka oraz inne prządki, które na ten zlot wiedźm dotrzeć zechcą.

Dotrzymaj nam kroku!

kontakt: 697  176  674