Archiwum aktualności lata 2011 - 2020
Pożegnanie lata - 15 września
W trzecią niedzielę września zapraszamy na imprezę kończącą sezon turystyczny 2019.
Ryba królowała w Klukach
18 sierpnia w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach nadarzyła się okazja do skosztowania ryb, serwowanych pod rozmaitymi postaciami. Zdarzenie „Wkoło ryby” przyciągnęło dużo zwiedzających, ciekawych rybackich opowieści oraz niecodziennych smaków.
"Wkoło ryby" - błędna informacja w mediach
Pragniemy ustosunkować się do informacji, jakie można było przeczytać w papierowym oraz internetowym wydaniu lokalnej gazety kilka dni temu, jakoby wstęp na imprezę "Wkoło ryby" był bezpłatny. Taka informacja nie została przekazana przez organizatorów zdarzenia, które od zawsze jest zdarzeniem biletowanym. Nie możemy wziąć odpowiedzialności za nierzetelność dziennikarską, jednak przepraszamy tych wszystkich, którzy zostali wprowadzeni w błąd.
"Wkoło ryby" 18 sierpnia
Po raz trzeci zapraszamy na zdarzenie do Kluk, kiedy to wszystko kręci się tu wkoło ryby.
Kluki, 18 sierpnia (niedziela), godz. 10.00 - 16.00.
Na odwiedzających tego dnia muzeum czekać będzie zupa rybna, ryby smażone i gotowane oraz wędzony węgorz. Ponadto skosztować będzie można kromek tradycyjnego słowińskiego chleba posmarowanego rybną pastą. Nie zabraknie pokazów: szycia sieci, smołowania łodzi, wykonywania wełnianych ocieplaczy na kolana, wyplatania kosza kariny, kręcenia powrozów, znakowania pływaków merkami. Dla dzieci przewidziano kącik z atrakcjami: dłubanie łódeczek z kory, wykonywanie prostych wędek, wyławianie "rybek" z drewnianej balii, lepienie z gliny, wycinanie rybek z kolorowego papieru i ich ozdabianie.
XV KONFERENCJA KASZUBSKO-POMORSKA zapraszamy!
XV KONFERENCJA KASZUBSKO-POMORSKA
„Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich”
SŁUPSK 14-15 listopada 2019
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wspierane naukowo przez Instytut Etnologii
i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje kolejną edycję konferencji kaszubsko-pomorskiej, tym razem pod hasłem „Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich”. W ramach tak sformułowanego tematu chcemy zobrazować proces kształtowania (odnajdywania, uświadamiania, negocjowania) tożsamości, pokazać używanie pamięci jako wartości organizującej tożsamości grup lokalnych i regionalnych, poruszyć zagadnienie tożsamości społeczeństw współczesnych – również obszarów miejskich Pomorza, zilustrować wpływ ruchów społeczno-politycznych (np. z lat 70. czy 80. XX wieku) na tożsamość społeczeństw; zająć się też zagadnieniem tożsamości z perspektywy organizacji pozarządowych, których działania często wpływają na tożsamości społeczeństw, oraz z perspektywy muzeów, które miejscowe dziedzictwo kulturowe tłumaczą i oswajają, wybierają z niego to co aktualnie ważne z punktu widzenia tożsamości grupowej. Kierownictwo naukowe konferencji obejmie dr hab. Anna Weronika Brzezińska, prof. UAM w Poznaniu.
Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy w zakładce: o muzeum/konferencje kaszubsko-pomorskie lub https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1eOwl0BwXtbRrFLWkqjNBvURcr5HeFzM0
Czysta Przestrzeń Tworzenia - zakończenie projektu
Za nami pomyślna realizacja spotkań w ramach programu „Czysta Przestrzeń Tworzenia – obraz, słowo, przedmiot”.
O słowińskich łodziach słów kilka...
W "Kurierze Szczecińskim" ukazał sie niedawno artykuł, który dotyczy specyficznego rodzaju łodzi używanych przez rybaków połąwiających niegdyś na jeziorach Gardno oraz Łebsko.
Widowisko i warsztaty w Czystej - po raz ostatni
Zapraszamy na ostatnią już odsłonę projektu "Czysta Przestrzeń Tworzenia".
Spotykamy się w Czystej, w Ośrodku Edukacyjnym "Karina", w niedzielę 28 lipca, o godz. 11:00.
Kolejna odsłona widowiska w Czystej!
Widowisko narracyjne "Trzcinowa Czapeczka i inne opowieści"
Ośrodek Edukacyjny Karina w Czystej
21 lipca 2019, niedziela
godz. 11.00