18 lipca – 12 sierpnia Kluki ożyją pokazami „W SŁOWIŃSKIEJ ZAGRODZIE”

wtorek – sobota: 10.00 – 16.00

Codzienność Słowińców, pierwotnych mieszkańców tych terenów, była zawsze wypełniona pracą i zajęciami, pozwalającymi im na egzystencję pośród tych niełatwych warunków naturalnych.

Każdy, kto odwiedzi Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach od 18 lipca do 12 sierpnia 2023r. od wtorku do soboty, dowie się i przeżyje wszystkimi zmysłami, jak wyglądało życie „W SŁOWIŃSKIEJ ZAGRODZIE” w różnych dekadach XX wieku (1917-1950).

Zwiedzaniu poszczególnych chałup, skrywających w swych wnętrzach bogate ekspozycje, towarzyszyć będą w godzinach 10.00 – 16.00 pokazy dawnych rzemiosł i zajęć w słowińskiej osadzie. Przy zagrodzie Josta i Klicka poznamy technikę wyrabiania powróseł i lin  a wewnątrz –  tkania ozdobnych krajek na bardku. W autentycznych wnętrzach odbywać się  będzie gotowanie pachnącej kartoflanki na tradycyjnej kuchni i ubijanie masła w kierzynce. Przenosząc się zaś do lat 20-tych i 30-tych XX wieku w progach chałupy Alberta Klücka, ujrzymy izby z pieczołowicie odtworzonym wystrojem z tamtego czasu, skosztujemy drożdżowych wafli z żeliwnej waflownicy, smażonych na żywym ogniu, przyjrzymy się szyciu na maszynie, praniu dzwonem i na tarze. W zagrodzie Keitschicków, gdzie po wojnie zamieszkiwali przesiedleńcy z Wileńszczyzny, ujrzymy pracę przy żarnach, gospodynie przygotują chłodnik, cepeliny, a można będzie również sprawdzić, jak prasowało się żelazkiem rozgrzewanym na płycie kuchennej. Do zobaczenia!