20 sierpnia – Wkoło ryby

Rybna zupa, kotlety z leszcza i wędzone węgorze – między innymi takie smakowite atrakcje kulinarne zostaną przygotowane na tegoroczną edycję zdarzenia Wkoło ryby. Kto pragnie nieco „przenieść się w czasie” i zawitać do rybackiej wioski, gdzie mężczyźni reperują sieci i wyplatają kosze na ryby, a gospodynie krzątają się wokół parujących garnków, niech 20 sierpnia przybywa do Kluk.

W dzisiejszych Klukach niewiele już pozostało śladów po dawnym rybackim charakterze wioski. Już od kilkudziesięciu lat nad brzegiem jeziora nie ma przystani rybackiej ani suszących się na drewnianych żerdziach sieci. Jedynym miejscem dbającym o wyeksponowanie artefaktów związanych z rybołówstwem oraz cykliczne nawiązywanie do tradycji dawnych mieszkańców regionu jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. To właśnie tutaj spacerujący po zagrodach goście zobaczyć mogą stare, pokryte warstwą smoły, łodzie, kocioł do impregnacji sieci, magazyn ze sprzętem rybackim oraz kryty trzciną szałas, przeniesiony z osady Brzegi, leżącej niegdyś na Mierzei Łebskiej. A raz do roku, zawsze w trzecią niedzielę sierpnia, muzeum przygotowuje dodatkowe atrakcje, kręcące się wokół tematu ryby.

Wkoło ryby to stosunkowo „młoda” jeszcze impreza, która dzięki wielkiej sympatii i popularności wśród zwiedzających, na stałe wpisała się w program zdarzeń muzealnych. Szycie sieci rybackich, wędzenie węgorzy, wyplatanie kosza na ryby, przyrządzanie ryb w różnych postaciach – to tylko niewielka część atrakcji, które czekają tego dnia na przybyłych. Długie godziny pomiędzy zabytkowymi chałupami spędzają zawsze rodziny z dziećmi, którym dedykowane są rozmaite działania plastyczne i kreatywne, m.in. dłubanie łódeczek z kory, wykonywanie kolorowych rybek czy malowanie farbami na długim płótnie zawieszonym na płocie. W kasie muzeum warto pobrać ponadto bezpłatną broszurkę z rebusami i zgadywankami – z pewnością dodatkowo umili czas spędzony tego dnia w muzeum.

Rok 2023 jest dla Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rokiem jubileuszowym. W związku z tym wszystkie organizowane wydarzenia, w tym Wkoło ryby, zostały objęte honorowym patronatem Mieczysława Struka – Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wkoło ryby

20 sierpnia, godz. 10 – 16

Bilety:

normalny – 21,00 zł

ulgowy – 15,00 zł

Serdecznie zapraszamy