Wiosny uciechy 30 maja – 1 czerwca

Wiosna to czas, w którym lud wiejski oczekiwał jak najszybszego odrodzenia się natury. Po okresie zimowego uśpienia drzewa i łąki się zielenią, ptaki świergotem dają znać o swoim istnieniu. Dla chłopa to sygnał do rozpoczęcia na nowo prac polowych a wkrótce też sianokosów. Pasterze na nowo wypędzali bydło i owce na pastwiska a gospodynie porządkowały dom i obejście po zimie, rozpoczynały prace w przydomowych ogrodach. Dziadkowie szykowali zwykle nowe, potrzebne w gospodarstwie, miotły z witek brzozowych i kosze z łozy, a babcie znowu mogły gotować zupy z młodej pokrzywy. Dzieci zaś na nowo zbiegały się na podwórzach, łączkach i dróżkach, by podejmować wspólne zabawy.

W czasie trzech dni zdarzenia „Wiosny uciechy” podglądać będzie można wiele zajęć i działań jakie gospodarstwa wiejskie, zarówno chłopskie jak i rybackie, podejmowały z nadejściem wiosny: prace ogrodowe, szycie sieci, wyrób mioteł, wyplatanie płotu i koszy z łozy, sianokosy, klepanie kosy. Będziemy wić wianki z kwiatów i ziół, opowiemy o ziołach oraz pszczołach, które można będzie podglądać w szklanym ulu,  i pierwszych miodach.

Na okres wiosenny przypada również chrześcijańskie święto zesłania Ducha Świętego, powszechnie nazywane Zielonymi Świątkami. Dlatego przybliżymy również dawne zwyczaje mieszkańców wsi pomorskich, związane z tym świętem. Większość tych zwyczajów miała charakter świecki. Wolne zatem od pracy dni (niedziela po porannym nabożeństwie i poniedziałek) wypełniały zabawy, połączone z różnymi formami współzawodnictwa, które angażowały całą społeczność danej wsi. Zorganizujemy kilka z tych form dla dzieci i dorosłych; będzie też muzyka i nauka dawnych tańców ludowych oraz nauka gry w skata. 

Zdarzenie odbywać się będzie w dniach 30 i 31 maja oraz 1 czerwca, w godzinach od 11:00 do 15:00.

W związku z obchodami 100-lecia muzealnictwa w Słupsku „Czarne Wesele” zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.