Otto Kuske malarz pomoskiej ziemi

OTTO KUSKE MALARZ POMOSKIEJ ZIEMI – wystawa czasowa
Otto Kuske. Malarz pomorskiej ziemi.
Wystawa ze zbiorów:
Muzeum w Darłowie
Muzeum w Koszalinie
Muzeum Narodowego w Szczecinie
Prywatnych
Termin: 01.05.-11.07.2010, miejsce: chałupa z Żoruchowa w MWS w Klukach
Scenariusz, aranżacja i komisariat wystawy: Violetta Tkacz-Laskowska

Od 2003 roku Muzeum Wsi Słowińskiej organizuje każdej wiosny wystawy prezentujące twórczość malarzy związanych z Pomorzem Środkowym lat 20 i 30 XX wieku. Malarze ci należeli do bardzo licznej grupy artystów zafascynowanych pięknem ziemi pomorskiej. Tworzyli swe obrazy w plenerach nadmorskich i wystawiali je na regionalnych i krajowych wystawach sztuki. Wydmowe piaski, szkieletowe chałupy, powyginane nadmorskie sosny, rybackie łodzie wyciągnięte na brzeg, oczka jezior wśród lasów, praca rybaków i portowców, szczególne, surowe, acz piękne ludzkie twarze – to tylko niektóre motywy powtarzające się na pomorskich plenerach. Prezentowaliśmy w naszym cyklu dzieła Margarete Neuss-Stubbe, Hansa Wintera, Johannesa Sauera, Rudolfa Hardowa, Gottfrieda Brockmanna, Ullricha Bewersdorffa, Güntera Machemehla.

Malarstwo i grafika Ottona Kuskego doskonale wpisuje się w ten nurt. Ten Pomorzanin urodzony w Dretyniu koło Miastka najwyraźniej zauroczony był swą małą ojczyzną. Nie znamy całej twórczości artysty, ponieważ wiele z jego dzieł zaginęło. To, co udało się zgromadzić na ekspozycji przekonuje nas jednak, że dla malarza nie było niczego piękniejszego niż pomorski krajobraz, nic bardziej wartego utrwalenia niż pomorska przyroda, architektura i ludzie. Zachowane obrazy i grafiki ułożyć można w kilka grup tematycznych: krajobrazy pomorskie a wśród nich lasy, pola, wydmy, rzeki, jeziora, dalej architektura: wiejskie zagrody, kościoły, zamki i pałace, obiekty przemysłowe i wreszcie ludzie żyjący na Pomorzu i ich praca.

Zgromadzone na wystawie obrazy i grafiki pochodzą ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnej. W sumie na wystawę składa się 80 dzieł: obrazów olejnych, akwarel, temper, rysunków i grafik. Z kolekcji prywatnej wnuczki artysty, pani Ingrid Schwamborn pochodzi 17 obrazów olejnych i akwarel prezentowanych na wystawie. Ingrid Schwamborn napisała także tekst do katalogu wystawy. Jest to tekst wyjątkowy: bardzo emocjonalny, można nawet nazwać go intymnym. Jest nie tylko wspomnieniem biograficznym o artyście, ale i wyznaniem uczuć wnuczki odkrywającej nieznany świat. Świat nieznany podwójnie, bo odległy i w czasie i w przestrzeni. Jak sama pisze, dla niej Pomorze, tak bliskie dziadkowi, było równie obce jak na przykład Syberia, odkrywała je, poznawała dopiero w dorosłym życiu, pracując z ciotką nad katalogiem dzieł swego dziadka.

Zwiedzając wystawę, również my możemy odkrywać Pomorze Ottona Kuskego. Znajdziemy tu wszystkie jego elementy: krajobraz, architekturę i ludzi. Oglądając litografie z teki Wieprza przejdziemy w wyobraźni cały bieg tej pomorskiej rzeki od źródeł nad Jeziorem Białym po ujście w Darłówku. Na akwarelach zobaczymy chaty i zagrody w Krupach, Staniewicach, Wilkowicach, Rusinowie, Starym Krakowie i innych wsiach ziemi sławieńskiej. Zadumać się możemy przy powykręcanej sośnie na wydmach czy nad brzegiem leśnego jeziorka, zagubić na ścieżce pośród wrzosowisk i brzóz, zachwycić urodą kwitnącej wiśni a nawet spojrzeć w twarze ludzi z tamtych, dawno minionych, lat. Myślę, że spotkanie z dziełami artysty, który ogromnie kochał i podziwiał swą ojczystą ziemię, będzie dużym przeżyciem dla wielu spośród nas.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu firm: Słowinex II, Cawis, Rügenwalde Mühle