Pomorskie pejzaże w malarstwie i grafice 1900-1945

Tegoroczna, dziesiąta i ostatnia z zaplanowanych ekspozycji, jest również wystawą zbiorową, złożoną z dzieł wypożyczonych z kilku pomorskich muzeów oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.

Prezentujemy twórczość ponad dwudziestu artystów, którzy w I połowie XX wieku uwieczniali pomorski krajobraz. Prezentowane obrazy olejne, akwarele, gwasze układają się w kilka grup tematycznych. Są tutaj dzieła „miejskie”, przedstawiające widoki miast- pojedyncze budynki lub ujęcia panoramiczne. Podziwiać na nich możemy dawne budynki Słupska, Szczecinka, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Szczecina, uwiecznione pędzlem Meyera- Pyritza, Pommereninga, Callwitza, Hardta.

Ciekawie prezentują widoki miast także zebrane na wystawie grafiki. Prezentujemy także plenery „wiejskie”- najczęściej nostalgiczne, sielskie obrazki ukazujące wiejskie dróżki, malowniczo schowane w zieleni lub przysypane śniegiem chaty, a także sceny rodzajowe.

Kolejna grupa tematów to pejzaże „nadmorskie” ukazujące różnorodność krajobrazu brzegu Bałtyku, w którego pięknie zakochał się Otto Niemeyer- Holstein, fascynował się Paul Dahlen, uwieczniała Margarete Schönn. I wreszcie grupa obrazów, które nazwijmy „rybackimi”. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują rysunki Siegfrieda Reicha an der Stolpe, przedstawiające rybaków ciągnących sieci czy łodzie, a z drugiej strony monumentalne obrazy Ottona Langa- Wollina, ukazujące rybackie łodzie czy nieduże oleje o tematyce portowej Hansa Hartinga.