Zabawki babci, mamy i moje

Wystawa ze zbiorów Muzeum Lalki przy Pracowni Artystycznej „Kasia” w Pilźnie.

• czas: 3.V – 30.VI.2002
  • scenariusz, aranżacja, komisarz: Violetta Tkacz

Wystawa prezentowała zabawki z okresu XIX i XX wieku. Głównie lalki, misie, domki dla lalek, wózki. Najciekawsze i najpiękniejsze eksponaty to lalki z XIX i początku XX wieku z drewnianymi korpusami, buziami porcelanowymi lub emaliowanymi, kryształowymi oczami. Ciekawostką była też lalka „Shirleyka” – z buzią wzorowaną na wyglądzie Shirley Temple. Wiele zachwytów wzbudzł domek dla lalek którego wyposażeniu poza pięknymi mebelkami była na przykład wykonana ze srebrne miniaturki maszyny do szycia i żelazka, porcelanowy nocnik, i urządzenia toaletowe, miniaturowa książeczka. Najwięcej wspomnień zaś budziły eksponaty z lat 60 i 70: misie, lalki, wózki, mebelki, emaliowane garnki i patelnie, aluminiowa bańka na mleko.

Violetta Tkacz-Laskowska