Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku
Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Instytucja Kultury Województwa Pomorskiego
Swołowo 8, 76-206 Słupsk
Tel. 59 811 94 10
Przejdź do strony Muzeum
Swołowo jest wsią typu owalnicowego – niezmienionego od średniowiecza. Posiada unikalny zespół architektury wiejskiej, a o jej charakterze decydują okazałe zagrody bogatych chłopów pomorskich ulokowane po obu stronach starej, brukowanej drogi. We wsi znajduje się 150 obiektów szkieletowych i murowanych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII w. Z tego powodu Swołowo nazywane jest „Stolicą Krainy w kratę”.
We wciąż żywej wsi od 13 lat funkcjonuje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które obejmuje 18 zrewitalizowanych obiektów budownictwa wiejskiego w pięciu zagrodach we wciąż żywej wsi. Najbardziej reprezentacyjna – czworoboczna Zagroda Albrechta – pełni dziś tę samą funkcję co dawniej. Rozbrzmiewa głosami hodowanych tu zwierząt: gęsi pomorskich, kaczek, kur, owiec pomorskich, koni. Wnętrze i wyposażenie domu mieszkalnego świadczą o majętności jej dawnych właścicieli – rodziny Albrechtów. W pozostałych zagrodach muzeum zwiedzać można multimedialne wystawy, obrazujące historię i kulturę wiejską Pomorza, dawne rzemiosła, a także dom chlebowy, dawną remizę i kuźnię.
Organizowane w muzeum lekcje muzealne to opowieść o tym, jak wyglądało życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej, zbieraniu i suszeniu ziół, wyrywaniu lnu, tkaniu na krosnach, czy warzeniu piwa. Opowiadamy, pokazujemy, zdradzamy historie życia mieszkańców wsi sprzed stu laty. Prezentujemy stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty, uczymy ich rozpoznawania, prezentujemy dawną muzykę i instrumenty ludowe, obyczaje rodzinne i zwyczaje doroczne. Oferta edukacyjna adresowana jest do przedszkolaków, uczniów, a także dorosłych. Oprócz warsztatów, organizujemy dodatkowe etnoatrakcje: przejażdżki bryczką lub wozem dookoła wsi, zimą kuligi, a w ogrodzie owocowym można biesiadować przy ognisku o każdej porze roku.
W ofercie edukacyjnej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie znajdują się lekcje:
- 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
- Zwierzęta w zagrodzie – o hodowli zwierząt gospodarskich.
- Pokaż mi co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi
- Chmiel i słód zachowaj Boże – opowieść o piwie pomorskim
- Utkane opowieści – o wełnie
- Utkane opowieści – o lnie
- Dzieciństwo na Pomorzu
- Fleciki, piszczałki, klekotki – zajęcia muzyczno-ruchowe
- W ofercie znajdują się również lekcje i warsztaty muzealne świąteczne: o pisankach wielkanocnych, wiosennym zajączku, baranku wielkanocnym oraz o pomorskich piernikach bożonarodzeniowych i ozdobach choinkowych
Rok rocznie muzeum organizuje wydarzenia związane z obrzędowością i tradycją regionu oraz imprezy plenerowe, którym zawsze towarzyszą kiermasze rękodzieła i targi produktów lokalnych:
- Niedziela Palmowa i kiermasz świąteczny, Konkurs na Palmę Wielkanocną
- każdy czwartek wakacji – Muzeum jako żywo
- czerwiec – Święto szparagów
- lipiec – Dziecięca Zagroda
- sierpień – Plener kowalski
- sierpień – Zielna, Zielna… festyn ziołowy na Matki Boskiej Zielnej
- listopad – Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina
GODZINY OTWARCIA MUZEUM*:
od września do czerwca:
- w poniedziałki muzeum nieczynne dla zwiedzających
- wtorki – czynna tylko jedna zagroda (Zagroda Albrechta) w godz. 10.00-15.00 – wstęp bezpłatny
- środa-niedziela – muzeum czynne w godz. 10.00-16.00
w lipcu i sierpniu:
- poniedziałki – wstęp wolny do Zagrody Albrechta (Swołowo 8) w godzinach 10:00 – 15:00
- od wtorku do niedzieli – muzeum czynne w godzinach 10:00 – 18:00
*godziny mogą ulec zmianie